Nirvana – Nevermind, historie slavné desky

O sebevraždě Kurta Cobaina bylo napsáno více než jako o geniální hudebním stylotvůrci, který v devadesátých letech, otočil kormidlem hudby o 180 stupňů. O jeho posledních letech života víme mnohem víc, než o životě každé jiné hudební hvězdy. Teprve nyní, s touhou po uspokojení informací, se myšlenky vracejí zpět k jeho hudebnímu odkazu a co bude znamenat pro další generace.

V roce 2012, krátce po 20. výročí vydání Nevermind, byl Dave Grohl dotázán, zda má pocit, že mělo album Nevermind dopad na současnou populární hudbu.

„Jsem hrdý na to, že jsem byl členem kapely Nirvana. Když budu koncertovat s mojí současnou kapelou Foo Fighters, na koncert přijdou mladí lidí ve věku 22 let, a to je věk, v kterém jsem byl, když jsme nahrávali Nevermind. Myslím že album mělo drtivý dopad na tehdejší populární hudbu“

Charles R. Cross, autor životopisů Kurta Cobaina a bývalý redaktor Seattleského hudebního časopisu The Rocket, souhlasí:

„Vím, že Kurtovi písně si posluchači budou pamatovat mnohem déle, než jméno autora, který složil. Myslím, že písně, které napsal, byly plné emocí, a to je důvod, že přetrvají pro budoucí generace. “

Kurt se tvrdě snažil uniknout před dopadem desky Nevermind, snažil se ho potlačit, popřít jeho velikost a dokonce jej znevažovat. Bohužel i přesto albu Nevermind, zůstává ústředním bodem jeho kariéry.

„Je těžké uvěřit, že je to tak revoluční nahrávka – pro lidi v kapele, po celé kapele, ve světě. V nahrávce je spousta síly, i přestože to nebyl seržant. Pepper od Beatles se symfonickým orchestrem. Byla to jen rock’n’rollová nahrávka. Mohlo to vyjít v 70. nebo 80. letech. Možná to patří k jeho velkému úspěchu. “ Říká Krist Novoselic – baskytarista skupiny Nirvana.

Předtím, než skupina v dubnu 1990 zahájila produkční schůzky s Butchem Vigem, nic nenaznačovalo, že by z alba měl být takový kasový trhák. Jejich první LP deska Bleach stála přesně 606,15 $, a byla vydána labelem Sub Pop v Seattlu. Opak se stal pravdou a deska přepsala dejiny.

Butch Vig je všestranný milý chlapík, který je něco jako veterán z podzemní punkové scény. Pracoval již s kapelami Killdozer, Smashing Pumpkins a Tad. Jonathan Poneman z labelu Sub Pop k němu poslal Nirvanu se slovy:

„Tihle chlapi budou větší než Beatles.“

Když šli do Smart Studios v Madisonu ve Wisconsinu, Butch Vig se snažil rychle zachytila atmosféru ​​napětí, která panovala mezi Kurtem a Kristem a Chadem Channingem. Krist řekl Vigovi, že chce, aby kapela zněla těžce. Kurt mu řekl:

„Chceme znít pomaleji a zatěžkaněji než Black Sabbath. Stání ty výšky do prdele. “

Když Vig  uslyšel prvních sedm písní, které Kurt přinesl, uvědomil si, že Kurt v sobě nezapře lásku k Cheap Trick a The Beatles. Ze sedmi skladeb, které nahráli, pět skončilo na Nevermind. Verze skladby „Polly“ zůstala téměř beze změny, další se mírně změnily. „Breed“ se přejmenovala na  „Imodium“, „Stay Away“ se nazývalo „Pay To Play“, „In Bloom“ a „Lithium“ byly bez změny v názvu.

Koncem května 1990 se Nirvana dostala do pozornosti většiny velkých značek. Singl Sliver byl vypuštěn do éteru a měl vyplnit mezeru mezi rozchodem bubeníkem s Chadem Channingem. Kris zavolal Butchovi Vigovi a zeptal se ho, jestli by měl zájem o produkci alba pro velké vydavatelství. Vig řekl „jistě“. V září je doplnil nový bubeník Dave Grohl. Kurt zavolal Vigovi a řekl mu:

„Našel jsem největšího bubeníka na světě. „

Dave Grohl uvedl pro časopis Rolling Stone.

„Myslím, že jedním z důvodů, proč mě chtěli, bylo to, že jsem zpíval doprovodné vokály. “

Nirvana podepsala smlouvu s Geffenem 30. dubna 1991, přičemž Kris Novoselic převzal hlavní roli mluvčího kapely zastupující zájmy Nirvany.

„Jednoho dne jsme podepsali všechny papíry – a objednali si sendviče. Jedli jsme sendviče a podepsali papíry, a to bylo vše. Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Všechny tyto peníze jsme dostali jako zálohu a utratili jsme je za studia, videa a daně. Ale pamatuji si, že jsme neoblomní ohledně kreativní kontroly. Máme to. “

„Bylo to neuvěřitelné. Pamatuji si, že jsme poprvé dostali šek na 1000 dolarů. Byli jsme tak nadšení. Šel jsem ven a koupil si BB zbraň a Nintendo – věci, které jsem jako dítě vždycky chtěl. “

říká Grohl.

Krist si pamatuje, že „In Bloom“ začínal „znělo to jako píseň Bad Brains“, ale poté, co Kurt píseň stále přehrával dokola, se stále více zdokonalovala. V den, kdy se Kurt objevil s úvodním riffem k filmu „Smells Like Teen Spirit“, donutil kapelu, aby ji hrála pořád do kola hodinu a půl.

„Snažil jsem se napsat vrcholnou popovou píseň“ přiznal Kurt.

„V zásadě jsem se snažil odpoutat od Pixies. Musím to přiznat. Když jsem poprvé slyšel Pixies, ihned jsem si je zamiloval. Použili jsme jejich smysl pro dynamiku, byli měkcí a tišší a pak vypálili  hlasitý riff. Když jsem přišel s kytarovou částí do „Smells Like Teen Spirit“, Krist se na mě podíval a řekl: „To je tak směšné.“

Kapela nahrávala Nevrmind v květnu a červnu ve studiích Sound City ve Van Nuys.

„Bylo opravdu hezké ocitnout se ve zcela teplém tropickém podnebí. Nemyslím si, že by to dopadlo stejně dobře, kdybychom to udělali ve Washingtonu.“ říká Kurt.

Pracovali 10 hodin denně a mezi nahráváním se bavili pouštěním desek od Alice Cooper, Black Sabbath a Aerosmith.

Butch Vig dokázal kombinovat a dosáhnout dokonalého výsledku. Kurtovy vokály byly tak dobře propracované, že jeho nahrávky byly neuvěřitelně konzistentní. Jedinou problematickou písní byla „Something In The Way„, což je melancholická píseň, kterou Kurt napsal týden před nahráváním. Vig Cobaina nahrál přímo ve studiu na studiové pohovce s nylonovou akustickou kytarou.

Dave Grohl má z nahrávání oblíbenou vzpomínku:

„Do té doby jsme byli poslouchat svoje nahrávky na nejlevnějších přehrávačích, který zněly jako sračky a najednou vás Butch Vig nechal znít jako Led Zeppelin. Když jsme míchali album Nevermind, Krist a Kurt a já jsme pořídili kopii nahrávky a jezdili po Hollywood Hills a poslouchali ji. To byl kurva rozdíl. “

Dílo nakonec vzniklo po sedmnácti dnech intenzivní práce. Skupina později vyjadřovala jistou nespokojenost s celkovým zvukem, nicméně je nesporné, že kombinace přístupných až popových melodií s tvrdým rockovým základem a punkovou přímočarostí měla úspěch.

Album bylo podpořeno videoklipem k písni „Smells Like Teen Spirit“ . Ve videoklipu je znázorněna destrukce školní tělocvičny a nekontrolovaná divočina byly pro publikum MTV ranou mezi oči, podle tehdejší programové ředitelky Amy Finnerrty klip doslova „změnil její tvář“.

Obal desky Nevermind

Kultovním se stal i obal desky, na kterém je zobrazeno nemluvně natahující se po jednodolarové bankovce napíchnuté na rybářském háčku. Jedná se o Spencera Eldena, ze kterého vyrostl pouliční umělec. Lidem z nahrávací společnosti se nelíbilo, že nemluvněti na obalu je vidět penis, což by mohlo některé lidi urazit. Připravili tak verzi, kde přirození nemluvněte vidět není. Cobain však navrhl vlastní kompromis, podle kterého mohla penis dítěte na obalu „Nevermind“ zakrýt pouze nálepka s nápisem:

„Pokud tě tohle uráží, tak musíš být skrytý pedofil.“

Nevermind  vychází

Ikonické album „Nevermind“  vyšlo 24. září 1991. Album debutovalo na 144. pozici v žebříčku Billboard, v lednu 1992 se pak vyškrábalo až na úplný vrchol, odkud sestřelilo desku „DangerousMichaela Jacksona.  Kapela byla zaskočena obrovským úspěchem, které album sklízelo. Celkově se ji prodalo miliony kusů

Skladby

PořadíNázevDélka
1.„SmellsLike Teen Spirit“5:02
2.„In Bloom“4:15
3.„Come as You Are“3:39
4.„Breed“3:04
5.„Lithium“4:17
6.„Polly“2:56
7.„Territorial Pissings“2:23
8.„Drain You“3:44
9.„Lounge Act“2:37
10.„Stay Away“3:33
11.„On a Plain“3:17
12.„Something In The Way“3:51
13.„Endless, Nameless“ (skrytá skladba)6:44
Přejít nahoru