Guns N’ Roses – Appetite For Destruction

Debutové LP album skupiny Guns N’ Roses – Appetite for Destruction bylo vydáno v 21. července 1987. Několik měsíců po vydání zaznamenalo obrovský úspěch, dostalo se na první místo amerického žebříčku a celosvětově se prodalo přes 30 milionů kusů. Nejslavnější písně alba jsou „Welcome to the Jungle“, „Paradise City“ a „Sweet Child O‘ Mine“, které charakterizují hudbu kapely a mnoho umělců jimi bylo ovlivněno a často se také objevují jejich coververze.

V červnu 1985, pouhé čtyři dny poté, co byl přijat nový kytarista a bývalý člen Hollywood Rose Slash, opustili Guns N ‚Roses svou základnu v Los Angeles, aby se vydali na krátkou neuspořádanou cestu po západním pobřeží USA z Sacramenta v Kalifornii do Seattlu, Washington. Takzvaná Hell Tour stmelila první stabilní sestavu kapely, basista Duff McKagan později komentoval:

„Tento výlet stanovil nový standard pro to, čeho jsme schopni, čeho jsme mohli a čeho bychom se mohli dosáhnout, abychom dosáhli svých cílů jako kapely „Kapela (Slash, zpěvák Axl Rose, druhý kytarista Izzy Stradlin, Duff McKagan a bubeník Steven Adler) věděli, jak moc se jejich světy chystají změnit jako členové„ Nejnebezpečnější skupiny na světě “.

Mezi koncerty LA na Whiskey a Go-Go, The Roxy a The Troubadour začala kapela psát písně pro své debutové album, například „Welcome To The Jungle“, „Sweet Child O ‚Mine“ a „ Paradise City “. Slash ve své autobiografii uvádí, že píseň Paradise City byla napsána v zadní části nájemního vozu, když byli na cestě zpět z koncertu v San Francisku. Duff McKagan a Izzy Stradlin spolu začali hrát. Slash začal hučet melodii, když Axl Rose zpíval: „Vezmi mě dolů do Paradise City.“ Slash doplnil: „Kde jsou holky tlusté a mají velká kozy.“

Kapela začala nahrávat v Rumbo Recorders v lednu 1987 (studio vlastnilo Daryl Dragon, z úspěšného popového dua The Captain & Tennille ze 70. let, které Mike Love of the Beach Boys přezdíval „Kapitán“). Zatímco Paul Stanley z Kiss byl považován za producenta alba, byl odmítnut poté, co požádal o změny písní. Místo toho byl vybrán inženýr Mike Clink, aby debutoval jako producent, a skupina a Clink se pustili do stanovení základních skladeb.

Zatímco skladatelské kredity jsou připsány všem pěti členům kapely, mnoho písní začalo jako sólové skladby, napsaných jednotlivými členy kapely odděleně od kapely, a dokončeno později. Mezi tyto písně patří skladby „It’s So Easy“ (Duff McKagan) a „Think About You“ (Izzy Stradlin). „Rocket Queen“ byla nedokončená skladba Slash / McKagan / Adler, která přežila od jejich dřívější kapely Road Crew.

Appetite For Destruction je jedním z nejsilnějších debutových alb všech dob, historie dokazuje, že někdy může počáteční kreativní jiskra a energie splynout dohromady a vydat vražedný debut. Stejně jako před nimi Led Zeppelin, The Clash a Jimi Hendrix byl i tento debut tak silný, jak přicházejí. Kombinace Roseových textů a skřípavých vokálů, souhry dvou kytar Slash a Izzy Stradlin, kteří vydávali riffy a sóla lépe než kterákoli jiná kapela od Rolling Stones, z ní udělali nejlepší metalovou desku konce 80. let.

Sweet Child O ‚Mine “, napsaný v té době o Roseině přítelkyni, Erin Everly, jejíž otcem byl Don Everly z The Everly Brothers, se dostal na první místo v amerických hitparádách. Druhý singl z alba „Welcome To The Jungle“ (první píseň, kterou společně napsali Rose a Slash), byl VH1 v roce 2009 označen za největší hardrockovou píseň všech dob. Clint Eastwood požádal o použití písně v jeho film Mrtvý bazén, který představoval tehdy neznámého Jima Carreyho (v té době známého jako „James Carrey“), který hrál roli rockové hvězdy jménem „Johnny Squares“, který se objevil ve filmu synchronizace na „Vítejte v džungli“. Poté, co byla skupina požádána, aby byla ve filmu, mohou být krátce viděni během pohřební scény Johnnyho Squarese, stejně jako během natáčení filmu ve filmu, kdy jsou Slash, Duff, Izzy a Steven viděni na rekvizitě člun, kde Slash vypálil harpunu na okno. Harpuna byla později použita ve filmu k zabití antagonisty.

V roce 2011 Axl Rose uvedl, že jeho původní myšlenkou obalového umění byla fotografie explodujícího raketoplánu Challenger, jak byla použita na obálce časopisu Time v roce 1986, ale Geffen to odmítl s tím, že má špatný vkus. Originální obal alba, založený na malbě Appetite For Destruction od Roberta Williamse, zobrazoval robotického násilníka, který měl být potrestán metalovým mstitelem. Poté, co několik hudebních prodejců odmítlo vydat album, byl původní obal nahrazen obrazem zobrazujícím kříž a lebky pěti členů kapely (navrhl Billy White Jr., původně jako tetování), každá lebka představuje jednoho člena kapely.

Jednou za velkou chvíli prolomí album, které díky svému zvuku a tématu, které zjevně nikdy nebylo určeno k obrovskému úspěchu hlavního proudu. Koncem 80. let se Appetite For Destruction stal bodem obratu hard rocku; rok po svém vydání se tento špinavý, povrchní a nebezpečný záznam usadil na vrcholu amerických hitparád, aby ho svět viděl a od té doby zaznamenal celosvětový prodej přesahující 28 milionů.

Přejít nahoru