Rubriky
Zajímavosti

Zpátky ke gramofonům

V dnešní době si může posluchač vybrat z nepřeberného množství možností poslechu hudby. Hudbu můžeme poslouchat na přes počítač na streamovacích službách, na YouTube, ve formátech jako je MP3 či FLAC, můžeme si poslechnout CD, pustit si DVD, IPod nebo dokonce oprášit staré kazety. Jeden z formátů poslechu hudby se však pomalu dostává zpátky do popředí, a tím je poslech gramofonových desek. Hudba na vinylu momentálně prožívá svůj velký comeback.

V roce 2014 se prodalo nejvíce hudby na vinylu od raných devadesátých let.

V čele prodejnosti jsou desky od Metallica, Pink Floyd nebo remastrované desky od Led Zeppelin.

Proč se lidé vrací ke gramofonům?

Vinyl má lepší zvuk

Záleží to samozřejmě na mnoha okolnostech. Jestliže použijete stejný zesilovač, stejné bedýnky a další hi-fi soustavu na poslech nahrávky z CD a z vinylu, zřejmě na první poslech rozdíl neuslyšíte. U digitálních souborů, které prošly nějakou kompresí datovou nebo dynamickou je už rozdíl znát neskutečně.

Katalog Stereoid.cz nabízí své služby

Výkup gramofonových desek
Výkup LP desek Praha

Na celém internetu se vedou sáhodlouhé diskuze o výhodách analogového versus digitálního zvuku, o frekvencích, dynamickém rozsahu nahrávky a podobně. Hudba z vinylu je popisována jako vřelejší, zvuk teplejší a měkčí. Naproti tomu digitální nahrávky jako přesnější a tvrdší.

Více informací na téma analog versus digitál se dozvíte v seriálu na toto téma. Odkaz zde.

Vše záleží také na kvalitě desky, gramofonu, nahrávky jako takové.  Ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vinyl opravdu zní lépe.  Na nahrávce slyšíte každý nástroj zvlášť.

Vinyl skvěle vypadá

Vinyl koupíte ve skvěle provedeném obalu, často doplněném o texty písní, povídání o interpretovi. Gramodesky jsou svou vlastní svébytnou formou umění, a to je ani nemusíte přehrávat. To vábí i zákazníky, kteří by o vinylu normálně neuvažovali. Vinyl má schopnost intenzívně se svým majitelem komunikovat, a jeho forma, obal, k nám vysílá signály o obsahu ještě dříve, než si desku pustíme. Spolu s koupí nové nahrávky dostanete většinou kód na stažení nahrávky v digitálním formátu. Některé vinyly jsou v barevném provedení (například Futurum vydala svou poslední desku v růžovém a modrém provedení), nebo jako tzv. picture disk.

Vinyl můžete vzít do ruky

Jak argumentují mnozí fanoušci vinylu, desku můžete na rozdíl od downloadu obejmout. Samotný výběr desky z domácí sbírky, vyndání z obalu a položení na gramofon je příjemný zvyk. Když vezmete desku do ruky ihned cítíte její váhu, strukturu, vůni, musíte se o ni starat, čistit ji. To vše vytváří silná emocionální pouta, podobná péči o dítě. 

Vinyl nemusí být drahý

Pořízení základní sbírky gramofonových desek nemusí vůbec být nákladná záležitost. A rozhodně je to velmi příjemný koníček. Desky koupíte v antikvariátech a vinyl bazarech s hudbou, kterých se v poslední době objevilo hodně. Cena desky začíná už na 10 Kč a v bazarech se pohybují kolem 250 Kč za lepší desku. Za raritní desky ve skvělém stavu můžete zaplatit i tisíce korun. Cena nového vinylu začíná na 300 Kč a v průměru se drží kolem 600 Kč. Vyplatí se procházet bleší trhy a zapadlé antikvariáty, protože tam můžete narazit na úžasné desky za cenu pár piv.

Koupi desky můžete brát i jako investici

Když se o ní dobře staráte, může se vám investice jednou vrátit. Jako příklad může sloužit česká thrash metalová skupina Tublatanka. Nedávno jsem sháněl jejich starší alba na vinylu a z původní ceny 40 Kč, za které se prodávali desky před pár lety, se cena vyšplhala hodně přes 500Kč za použitou desku.

Hudba na vinylu se hůře ztrácí i krade

O nahrávku nepřijdete ani smazáním harddisku, ani útokem hackera.

A proč se na trh gramofonových nadšenců znovu zaměřují nahrávací společnosti a hudebníci? Je to to jeden z mále způsobů jako prodat hudbu. Mladým lidem dnes přijde minimálně úsměvné, že by měli platit za MP3, formát CD je hodně na ústupu, streamovací služby neplatí umělcům skoro nic. Ovšem za gramofonovou desku v pěkném obalu a s bonusem, jako je download zdarma, jsou mladí lidé ochotni si připlatit.

Když to zrekapitulujeme, až na malé výjimky je vinyl značně nedokonalým médiem. Co nás tedy žene do jeho náruče? Odpověď je jednodušší, než by se zdálo a krásně to shrnuje ing Miloš Landa, vinylový nadšenec a šéf Vinyl bazaru Modrovous.cz.

„Procedura přehrávání, fyzický kontakt s gramodeskou, mysticismus, který vinyl obklopuje – to všechno dělá zážitek příjemným.“

Další informace

  1. Hodnocení stavu gramofonových desek
  2. Rozměry gramofonových desek
  3. Historie gramofonové desky