Rubriky
Zajímavosti

Vinyl z Loděnic: Jak se vyrábí gramofonová deska

Na půl cesty mezi Prahou a Berounem najdete městečko jménem Loděnice. Nachází se zde největší továrna na gramofonové desky na světě.

Kruhové desky z vinylu, na které se zaznamenává zvuk, se v Loděnici začaly vyrábět již v roce 1951. Podnik s názvem Gramofonové závody zásoboval vinyly celou východní Evropu. Od té doby se stalo mnohé: Nastoupily kazety, cedéčka, MP3ky a streamování. V Loděnici ale ani v 21. století neztrácejí dech. Firma se dnes jmenuje GZ Media a může se pyšnit světovým unikátem: Nikde se nevyrobí víc desek. Loni jich tu udělali 18 milionů ze zhruba 100 milionů, které se vyrobí na celém světě. Zajeli jsme se podívat, jak gramofonová deska vzniká.

Jak se vyrábí vinyl:

1. Premastering

Vše začíná jednáním. Za výrobcem přijde zákazník, který chce hudbu na vinylové desce. Přinese návrh obalu, potisk na desku a hlavně samotnou nahrávku buď v digitálním formátu na cédéčku nebo na pásce. Operátor zkontroluje a připraví zvukové detaily tak, aby nahrávka nedělala na desce neplechu – procesu se říká premastering.

2. Mastering

Před samotnou výrobou se musí připravit matrice, tzv. negativ. Měděný plát nebo laková fólie se vloží do nahrávací soupravy. Ta vypadá trochu jako obyčejný gramofon. Na konci ramena ale není čtecí jehla, nýbrž vybroušený diamantový nebo safírový nůž. Pak se spustí nahrávka a nůž začne vyřezávat do podkladu jemné drážky s hudebním záznamem. Řezání probíhá v reálném čase. Dvaceti minutové album se tedy bude vyřezávat takt po taktu 20 minut.

3. Galvanizace

Když je negativ hotový, vykoupe se ve speciální galvanické lázni. To je roztok, ve kterém jsou miniaturní niklové kuličky. Nikl během chvilky měděný plát obalí a vytvoří vrstvu, do níž se dokonale otiskne vzor vyřezaný do podkladu.

4. Manuální a poloautomatické lysování

Původní podklad se archivuje a dále se pracuje jen s niklovou matricí. Existují dva způsoby, jak vzor obtisknout na vinylovou desku. Nejběžnější způsob je lisování s lidskou asistencí. Obsluha upevní na každou stranu lisu jednu matrici, a přidá vinylový „koblížek“ o váze 140 nebo 180 gramů a středové papírové etikety. Při teplotě 200 °C a pod tlakem 120 tun se koblížek roztáhne jako těsto na pizzu a obtiskne se do něj vzor. Není proto radno do lisu strkat jakékoli končetiny. Pak stačí oříznout okraje, neboť po lisování zde zůstane ještě kousek nepoužitelného zkřiveného vinylu.

Druhou možností je lisování v poloautomatických lisech. Inženýři z Loděnice je upravili na míru svým potřebám. Veškerou práci zvládají stroje včetně dávkování koblížků, ořezávání i odkládání. Pak se dají desky na chvilku odpočinout, aby vychladly. Ať už jde o manuální nebo poloautomatickou výrobu, jdou po zahřátí a natlakování lisu 2–3 desky na kontrolu. Během té si je poslechnou trénované uši zvukových odborníků, kteří ověří, zda stroj nedělá nějakou chybu. Pak už jsou desky připravené na zabalení do papíru a odeslání do obchodů!

5. Efekty

Vinylová deska může mít jakoukoli barvu – stačí do lisu dát koláček požadovaného odstínu. Nabízí se ještě několik efektů. Nejčastěji jde o přidání vinylového prášku. Koblížek se obalí ve vinylové drti. V lisu se drť spojí s vinylem a vytvoří působivé skvrny. Dalším oblíbeným efektem je tzv. picture tisk – deska s velkým obrázkem. Ten se tiskne na papírovou etiketu pokrývající plochu desky. Záznam je prolisován do průhledné fólie a vinylová hmota drží desku pohromadě. Vypadá to parádně, fajnšmekři ale dají vždy přednost vinylu před plastovou fólií. Speciální desky se mohou vyrábět pouze v manuálním lisu.


Z čeho je vinyl?

První gramofonové desky se vyráběly z gumy. Poté je nahradil šelak, což jsou výměšky hmyzu jménem červec lakový. Už od třicátých let minulého století se ale používá plast jménem polyvinylchlorid, známý též jako PVC. Je to třetí nejrozšířenější plast na světě, z něhož se kromě desek vyrábí třeba i potrubí, kabely nebo podlahy.

Rubriky
Zajímavosti Žebříčky

Nejprodávanější LP desky The Beatles

Navzdory velké popularitě nákupu nahrávek v digitální formě dosahují někteří umělci stále pozoruhodných výsledků v prodeji tradičních médií, tedy vinylových desek a CD. V čele žebříčku jsou The Beatles, kteří již padesát let neexistují.

Skupina The Beatles má fanoušky mezi posluchači napříč generacemi, a tak není divu, že i ona boduje v žebříčku prodeje fyzických nosičů. Jejího posledního alba Abbey Road se letos prodalo 54 tisíc kusů, a to i přesto, že vyšlo před jednapadesáti lety a kapela se rozpadla před padesáti roky.

Celkový počet nahrávek The Beatles na fyzických nosičích prodaných každý rok na americkém trhu je více než milion kopií.

Připomeňme, že The Beatles vznikli v roce 1960 v Liverpoolu a hudební kritika je dodnes považuje za jednu z nejlepších a nejvlivnějších kapel všech dob. Ve Velké Británii nahráli a vydali dvanáct studiových alb.

Kapela má na kontě deset cen Grammy včetně trofeje za celoživotní přínos. Získala i Oscara, a to za skladbu Let It Be ze stejnojmenného dokumentárního filmu z roku 1970. V roce 1988 ji uvedli do Rock’n’rollové síně slávy.

Zpěváka, kytaristu a skladatele Johna Lennona zavraždil v roce 1980 v New Yorku Mark David Chapman. Kytarista George Harrison podlehl v roce 2001 rakovině. Zbylí členové, Paul McCartney (baskytara, zpěv) a Ringo Starr (bicí), jsou stále hudebně aktivní. Druhý jmenovaný oslavil nedávno 80 let.

Diskografie The Beatles

Studiová alba

Please Please Me (1963)
With The Beatles (1963)
A Hard Day’s Night (1964)
Beatles for Sale (1964)
Help! (1965)
Rubber Soul (1965)
Revolver (1966)
Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967)
The Beatles („Bílé album“) (1968) – dvojalbum
Yellow Submarine (1969) – soundtrack filmu, polovinu tvoří instrumentální skladby George Martina
Abbey Road (1969)
Let It Be (1970) – nahráno ve skutečnosti dříve než Abbey Road, ale smícháno a vydáno později

EP

Twist and Shout (1963)
The Beatles‘ Hits (1963)
The Beatles (No. 1) (1963)
All My Loving (1964)
Long Tall Sally (1964)
A Hard Day’s Night (Extracts from the film) (1964)
A Hard Day’s Night (Extracts from the album) (1964)
Beatles for Sale (1965)
Beatles for Sale (No. 2) (1965)
The Beatles‘ Million Sellers (1965)
Yesterday (1966)
Nowhere Man (1966)
Magical Mystery Tour (1967)

Různé verze

Prvních sedm alb The Beatles se v amerických vydáních podstatně lišilo od původních britských – vydavatelství Capitol Records volně vybíralo písně z britských studiových alb a singlů a sestavovalo tak zcela jiná alba, většinou i pod jinými názvy. Ke sjednocení došlo až v roce 1967 (deska Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band), odkdy alba vycházela v USA a ve Velké Británii ve stejné podobě (s výjimkou Magical Mystery Tour, které vyšlo v USA jako LP, kdežto v Británii jako dvojité EP).

S výjimkou dvou posledních byla všechna studiová LP vydána v mono i stereo verzi. Mono verze jsou většinou považovány za „oficiálnější“, pro vydání kompaktních disků v osmdesátých letech 20. století byly použity mono verze prvních čtyř alb, ostatní jsou ve stereu.

Rubriky
Zajímavosti

Jiří Schelinger by letos oslavil 70 let – vychází reedice LP Hrrr na ně…

JIŘÍ SCHELINGER – muž podmanivého charismatu a majitel nezaměnitelného chrapláku bez diskuse platí za ikonu československého hard rocku 70. let 20. století. Jeho písně a alba, jež natočil se Skupinou Františka ‘Ringo‘ Čecha, odolávají vrypům zubu času a i po několika desetiletích platí za skutečné majstrštyky nejen v rámci žánru.

Rubriky
Zajímavosti

Zpátky ke gramofonům

V dnešní době si může posluchač vybrat z nepřeberného množství možností poslechu hudby. Hudbu můžeme poslouchat na přes počítač na streamovacích službách, na YouTube, ve formátech jako je MP3 či FLAC, můžeme si poslechnout CD, pustit si DVD, IPod nebo dokonce oprášit staré kazety. Jeden z formátů poslechu hudby se však pomalu dostává zpátky do popředí, a tím je poslech gramofonových desek. Hudba na vinylu momentálně prožívá svůj velký comeback.

V roce 2014 se prodalo nejvíce hudby na vinylu od raných devadesátých let.

V čele prodejnosti jsou desky od Metallica, Pink Floyd nebo remastrované desky od Led Zeppelin.

Proč se lidé vrací ke gramofonům?

Vinyl má lepší zvuk

Záleží to samozřejmě na mnoha okolnostech. Jestliže použijete stejný zesilovač, stejné bedýnky a další hi-fi soustavu na poslech nahrávky z CD a z vinylu, zřejmě na první poslech rozdíl neuslyšíte. U digitálních souborů, které prošly nějakou kompresí datovou nebo dynamickou je už rozdíl znát neskutečně.

Katalog Stereoid.cz nabízí své služby

Výkup gramofonových desek
Výkup LP desek Praha

Na celém internetu se vedou sáhodlouhé diskuze o výhodách analogového versus digitálního zvuku, o frekvencích, dynamickém rozsahu nahrávky a podobně. Hudba z vinylu je popisována jako vřelejší, zvuk teplejší a měkčí. Naproti tomu digitální nahrávky jako přesnější a tvrdší.

Více informací na téma analog versus digitál se dozvíte v seriálu na toto téma. Odkaz zde.

Vše záleží také na kvalitě desky, gramofonu, nahrávky jako takové.  Ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vinyl opravdu zní lépe.  Na nahrávce slyšíte každý nástroj zvlášť.

Vinyl skvěle vypadá

Vinyl koupíte ve skvěle provedeném obalu, často doplněném o texty písní, povídání o interpretovi. Gramodesky jsou svou vlastní svébytnou formou umění, a to je ani nemusíte přehrávat. To vábí i zákazníky, kteří by o vinylu normálně neuvažovali. Vinyl má schopnost intenzívně se svým majitelem komunikovat, a jeho forma, obal, k nám vysílá signály o obsahu ještě dříve, než si desku pustíme. Spolu s koupí nové nahrávky dostanete většinou kód na stažení nahrávky v digitálním formátu. Některé vinyly jsou v barevném provedení (například Futurum vydala svou poslední desku v růžovém a modrém provedení), nebo jako tzv. picture disk.

Vinyl můžete vzít do ruky

Jak argumentují mnozí fanoušci vinylu, desku můžete na rozdíl od downloadu obejmout. Samotný výběr desky z domácí sbírky, vyndání z obalu a položení na gramofon je příjemný zvyk. Když vezmete desku do ruky ihned cítíte její váhu, strukturu, vůni, musíte se o ni starat, čistit ji. To vše vytváří silná emocionální pouta, podobná péči o dítě. 

Vinyl nemusí být drahý

Pořízení základní sbírky gramofonových desek nemusí vůbec být nákladná záležitost. A rozhodně je to velmi příjemný koníček. Desky koupíte v antikvariátech a vinyl bazarech s hudbou, kterých se v poslední době objevilo hodně. Cena desky začíná už na 10 Kč a v bazarech se pohybují kolem 250 Kč za lepší desku. Za raritní desky ve skvělém stavu můžete zaplatit i tisíce korun. Cena nového vinylu začíná na 300 Kč a v průměru se drží kolem 600 Kč. Vyplatí se procházet bleší trhy a zapadlé antikvariáty, protože tam můžete narazit na úžasné desky za cenu pár piv.

Koupi desky můžete brát i jako investici

Když se o ní dobře staráte, může se vám investice jednou vrátit. Jako příklad může sloužit česká thrash metalová skupina Tublatanka. Nedávno jsem sháněl jejich starší alba na vinylu a z původní ceny 40 Kč, za které se prodávali desky před pár lety, se cena vyšplhala hodně přes 500Kč za použitou desku.

Hudba na vinylu se hůře ztrácí i krade

O nahrávku nepřijdete ani smazáním harddisku, ani útokem hackera.

A proč se na trh gramofonových nadšenců znovu zaměřují nahrávací společnosti a hudebníci? Je to to jeden z mále způsobů jako prodat hudbu. Mladým lidem dnes přijde minimálně úsměvné, že by měli platit za MP3, formát CD je hodně na ústupu, streamovací služby neplatí umělcům skoro nic. Ovšem za gramofonovou desku v pěkném obalu a s bonusem, jako je download zdarma, jsou mladí lidé ochotni si připlatit.

Když to zrekapitulujeme, až na malé výjimky je vinyl značně nedokonalým médiem. Co nás tedy žene do jeho náruče? Odpověď je jednodušší, než by se zdálo a krásně to shrnuje ing Miloš Landa, vinylový nadšenec a šéf Vinyl bazaru Modrovous.cz.

„Procedura přehrávání, fyzický kontakt s gramodeskou, mysticismus, který vinyl obklopuje – to všechno dělá zážitek příjemným.“

Další informace

  1. Hodnocení stavu gramofonových desek
  2. Rozměry gramofonových desek
  3. Historie gramofonové desky
Rubriky
Zajímavosti

Je poslech gramofonové desky nejkvalitnější? – 3 díl

V minulém dílu jsem si popsali analogovou cestu záznamu zvuku, od začátku až po vyrytí drážky do gramofonové desky. Dnes si popíšeme tu samou cestu, leč zůstaneme striktně v digitální podobě signálu.

Rubriky
Zajímavosti

Je poslech gramofonové desky nejkvalitnější? – 2 díl

Chcete mít jistotu, že vinylové desky, které vlastníte byly nahrány analogovým způsobem? Podívejte se na datum vydání. Pokud bude nižší než 1. října 1982, máte jistotu, že deska byla nahrána analogově? A proč zrovna 1.října 1982? Protože je to datum, kdy bylo vydáno první CD.

Rubriky
Historie gramofonové desky Zajímavosti

První Jukebox se objevil v USA

Jukebox je zařízení na přehrávání hudby, svého času se bez nich neobešel žádný hudební bar nebo diskotéka. Pro generace byl symbolem i příjemným společníkem, protože se totiž za každou vhozenou minci odvděčil oblíbenou písničkou. Kde se tento přehrávač vinylových desek vzal?

Rubriky
Zajímavosti

Je poslech gramofonové desky nejkvalitnější? – 1 díl

Často se setkávám s tvrzením, že nejkvalitnější poslech je z gramofonové desky. Když se dotyčného zeptám, jak se ten nejkvalitnější zvuk projevuje, dostávám odpovědi typu “zvuk je plný, harmonický, kulatý či dokonce medový či teplý. Zvuk vinylové desky oproti CD není tak ukřičený a nezní jako když se sype sklo “. Do jisté míry lze s výroky souhlasit, ale to jen za předpokladu, že byly splněny určité podmínky během celého nahrávacího procesu, tedy od prvního úhozu na kytaru až po přiložení gramofonové přenosky na desku.

Rubriky
Zajímavosti

Rock ‘N’ Roll Top 10

Deset klasických písní, jenž mají Rock ‘N’ Roll v názvu!

Nejdříve definice co je to.

Rock and roll (také známý jako rock ‚n‘ roll nebo počeštěně rokenrol) je historické označení pro první etapu vývoje rockové hudby, hudební žánr, který se objevil v 50. letech 20. století v USA a rychle se rozšířil po celém světě. Vznikl propojením dvou hudebních stylů – černošského rhythm and blues a bělošského country and western. Nejranější dřevní forma rock and rollu je označována jako rockabilly, vokální forma též jako doo-wop. Na přelomu 50. a 60. let byly velmi populární další odnože rock and rollu – twist a surf music. Od poloviny 50. let 20. století se rock ‚n‘ roll stal jedním z nejoblíbenějších hudebních stylů a tento stav trvá dodnes.

1. Rock ‚N‘ Roll Suicide – David Bowie

2. Rock ‚N‘ Roll High School – The Ramones

3. Rock ‚N‘ Roll Is King – ELO

4. Rock ‚N‘ Roll Ain’t Noise Pollution – AC/DC

5. Rock ‚N‘ Roll Winter – Wizzard

6. Rock ‚N‘ Roll Dreams Come Through – Jim Steinman

7. Rock ‚N‘ Roll Lies – Razorlight

8. Rock ‚N‘ Roll Outlaw – Rose Tattoo

9. Rock ‚N‘ Roll Mercenaries – Meat Loaf

https://www.youtube.com/watch?v=jl3ZTCU2634

10. Rock ‚N‘ Roll Children – Dio