Top 50 – žebříček nejprodávanějších rockových a popových alb

Jelikož mám rád statistiky, zde vám přináší „nejčerstvější“ žebříček nejprodávanějších rockových a popových alb všech dob. Tento žebříček „Top 50“ je sestaven pouze ze studiových alb, a neobsahuje žádné Greatest Hits, Soundtracky ani kompilační alba.

Jen pro zajímavost album Eagles – Their Greatest Hits (1971–1975) nedávno předčilo v prodejích album Thriller od Michaela Jacksona. Soundtracky k filmům The Bodyguard, Saturday Night Fever a Grease: The Original Soundtrack se svými prodeji se prodraly do Top 10 nejprodávanějších alb v hudební historii.

Další statistiky: Pět z deseti nejprodávanějších alb na světě bylo vydáno v průběhu sedmdesátých let. Alba z  50. let jsou v žebříčku zastoupeny 16 alby. Alba z  80. let jsou v žebříčku zastoupeny alby 15. Celine Dion má v žebříčku tři alba, The Beatles, Pink Floyd, Britney Spears, Madonna, Eminem, Adele a Michael Jackson mají na seznamu vždy dvě alba.

Žebříček také neobsahuje žádné album Boba Dylana, Rolling Stones, Davida Bowieho, Queen a dosud (ale nebude to dlouho) ani Eda Sheerana.

Katalog Stereoid.cz nabízí své služby

Výkup gramofonových desek

Výkup LP desek Praha

50. Lionel Richie – Can’t Slow Down (1983), 20 m

Richieho druhé studiové album se prodalo přes 20 milionů kopií. Z Can’t Slow Down vyšlo pět singlů, z nichž všechny se dostaly do první desítky žebříčku Billboard Hot 100, včetně dvou, které dosáhly jedničky: „All Night Long (All Night)“ a „Hello“. Album také získalo v roce 1985 cenu Grammy za album roku.

49. Green Day – Dookie (1994) 20 m

V roce 1986 založili přátelé Billie Joe Armstrong a Mike Dirnt, v té době 14 let, kapelu Sweet Children a následující rok odehráli své debutové vystoupení. V roce 1994, se jejich album Dookie stalo úspěchem, jen v USA se prodalo více než 10 milionů kopií. Toto album získalo v roce 1995 cenu za nejlepší alternativní album. Green Day prodali již více než 85 milionů desek celém světě.

48. George Michael – Faith (1987) 20 m

Debutové sólové studiové album George Michael přineslo čtyři singly číslo jedna na Billboard Hot 100: „Faith“, „Father Figure“, „One More Try“ a „Monkey“, čímž se Michael stal jediným britským mužským sólovým umělcem, který měl čtyři hity číslo jedna z jednoho alba. Faith získala cenu Grammy za album roku v roce 1989.

Ikonická alba všech dob

47. Celine Dion – The Colour of My Love (1993) 20 m

Kanadská zpěvačka se objevila jako dospívající hvězda ve své domovině v 80. letech a vydala řadu alb ve francouzském jazyce. A New Day… in Las Vegas Strip (2003–07) zůstává koncertním rezidentem s nejvyššími tržbami všech dob a Celine Dion je nejprodávanějším kanadským umělcem a jedním z nejprodávanějších umělců všech dob s rekordním prodejem přes 200 milionů kopií celosvětově.

46. Britney Spears – Oops!… I Did It Again (2000) 20 m

Druhé studiové album Britney Spears vyšlo v roce 2000 a vyšvihlo se na první místo v americkém Billboard 200 s prodejem v prvním týdnu 1 319 000 kopií. Album také dosáhlo prvního místa v patnácti dalších zemích.

45. Boston – Boston (1976) 20 m

Debutové album americké rockové skupiny Boston se stalo nejprodávanějším debutovým albem v USA roku 1976. Singly alba, zejména „More Than a Feeling“ a „Long Time“, byly hity AM i FM radiových stanic v USA a téměř celé album je možno slyšet v klasických rockových rádií.

44. Madonna – Like a Virgin (1984) 21 m

Pro své druhé studiové album si  Madonna, na základě předchozí práce s Davidem Bowiem, vybrala za producenta Nile Rodgers. Stalo se Madonniným prvním albem číslo jedna žebříčku Billboard 200 a vytvořilo rekord jako první ženské album v historii. V USA se prodalo přes pět milionů kopií.

43. Adele – 25 (2015) 22 m

Obrovský komerční úspěch, debut na prvním místě ve 32 zemích a překonání rekordů v prodeji v prvním týdnu. Ve Spojených státech se během prvního týdne prodalo přes 3,38 milionu kopií, což znamenalo největší týdenní prodej. Album Adele je nejprodávanější album roku 2015 na světě s 17,4 miliony prodaných kopií a celosvětově se jí prodalo přes 22 milionů kopií.

42. Oasis – (What’s the Story) Morning Glory? (1995) 22 m

Komerčně nejúspěšnější album skupiny. V prvním týdnu se prodalo rekordních 347 000 kopií ve Velké Británii. Album strávilo 10 týdnů na první příčce britského žebříčku alb a dosáhlo čtvrté pozice v americkém Billboard 200. V době vydání tohoto alba, byli bratři Gallagherovi pravidelně uváděni v bulvárních novinách kvůli jejich sourozeneckým sporům a divokému životnímu stylu. V roce 1996 Oasis zahrály 2 koncerty v anglickém Knebworthu pro 125 000 posluchačů, což byly v té době největší koncerty pod širým nebem v historii Velké Británie.

41. Whitney Houston – Whitney Houston (1985) 22 m

Whitney Houston byla sestřenicí zpěvaček Dionne Warwick a Dee Dee Warwick. Její kmotrou byla Darlene Love a její čestnou tetou Aretha Franklinová. Její debutové studiové album setrvalo v Billboard 200 po dobu 14 týdnů a vyšli z něj tři singly číslo jedna – „Saving All My Love for You“, „How Will I Know“ a „Greatest Love of All“.

40. Ace of Base – Happy Nation / The Sign (1992) 23 m

Švédská popová skupina Ace of Base skládající se z Ulfa Ekberga a tří sourozenců: Jonase Berggrena, Linna Berggrena a Jenny Berggrenové. Album Happy Nation je jedno z nejprodávanějších debutových alb všech dob (znovu vydáno jako The Sign). Guinnessova kniha světových rekordů označila LP za nejprodávanější debutové studiové album v historii hudby.

39. Spice Girls – Spice (1996) 23 m

Album dosáhlo pozice čísla jeden ve více než 17 zemích po celém světě a celosvětově se ho prodalo 23 milionů kopií a stalo se nejprodávanějším albem v historii hudby od dívčí skupiny. Spice Girls prodali po celém světě 85 milionů desek a stali se největším britským popovým úspěchem od The Beatles.

38. Backstreet Boys – Millennium (1999) 24 m

Nejprodávanější chlapecká skupina všech dob, v první desítce Billboard 200. Backstreet Boys – „I Want It That Way“, jeden ze čtyř singlů z tohoto alba dosáhl prvního místa ve více než 25 zemích. První den se prodalo alba Millennium v ​​USA téměř půl milionu kopií.

37. Def Leppard – Hysteria (1987) 25 m

Čtvrté studiové album Def Leppard vydané v roce 1987, se po celém světě prodalo přes 25 milionů kopií, z toho 12 milionů v USA, a vytvořilo sedm hitů. Název alba vymyslel bubeník Rick Allen, který odkazoval na jeho autonehodu z roku 1984 a následnou celosvětovou medializací.

36. Britney Spears -… Baby One More Time (1999), 25 m

Britney Spears a jejímu vedení byla představena skladba s názvem „Hit Me Baby (One More Time)“, kterou dívčí skupina TLC odmítla. Když byla píseň vydána jako „… Baby One More Time“ jako debutový singl Spears v říjnu 1998, dosáhla čísla jedna v nejméně 18 zemích. … Baby One More Time je nejúspěšnější album s celosvětovým prodejem více než 25 milionů kopií.

35. U2 – The Joshua Tree (1987) 25 m

Páté studiové album irské rockové skupiny U2 ​​mělo pracovní názvy The Desert Songs a The Two Americas. Po vydání se stalo nejrychleji prodávaným albem v britské historii a obsahuje hity jako „With or Without You“, „I Still Haven’t Found What I Looking For“ a „Where the Streets Have No Name“, z nichž první dva se staly jediným singlovým singlem skupiny v USA.

34. Simon & Garfunkel – Bridge over Troubled Water (1970) 25 m

Poslední studiové album Simon & Garfunkel obsadilo první místo ve více než deseti zemích a získalo dvě ceny Grammy. Titulní píseň se stala jednou z nejhranějších písní dvacátého století, kterou interpretovalo více než 50 umělců, mezi nimi Elvis Presley a Aretha Franklin. Navzdory úspěchu alba se duo rozpadlo.

33. Phil Collins – No Jacket Required (1985), 25 m

Třetí sólové studiové album anglického bubeníka a písničkáře Phila Collinse, kterého se v USA prodalo přes dvanáct milionů kopií a ve Velké Británii přes dva miliony kopií. Díky doprovodným zpěvákům jako Helen Terry, Peter Gabriel a Sting se singly „Sussudio“ a „One More Night“ dostaly na první místo v americké hitparádě.

32. Carole King – Tapestry (1971) 25 m

Album Carole King – Tapestry získalo v roce 1972 čtyři ceny Grammy jako album roku 1971. Hlavní singly z alba – „It’s Too Late“ / „I Feel the Earth Move“ – strávila pět týdnů na prvním místě v americké hitparádě. Titulní fotografie byla pořízena v domě King’s Laurel Canyon a ukazuje ji, jak sedí v okenním rámu, drží tapisérii, kterou si ručně šila, se svou kočkou Telemachus.

31. Madonna – True Blue (1986), 25 m

Třetí studiové album bylo inspirováno jejím tehdejším manželem Seanem Pennem, kterému Madonna album věnovala. True Blue bylo okamžitým globálním úspěchem, dosáhlo první pozice v 28 zemích po celém světě, a stalo se světově nejprodávanějším albem roku 1986.

30. Norah Jones – Come Away with Me (2002) 27 m

Norah Jones, se narodila jako Geethali Norah Jones Shankar americké producentce Sue Jonesové a indickému hudebníkovi Ravi Shankarovi. Její debutové studiové album získalo cenu Grammy za album roku a nejlepší popové vokální album. Píseň „Don’t Know Why“ získala titul píseň roku, nahrávku roku a nejlepší ženský popový vokální výkon.

29. Eminem – The Eminem Show (2002) 27 m

O čtvrtém studiovém albu se často diskutuje jako o Eminemově nejosobnější a nejlepší práci. V devatenácti zemích se dostalo na první místo a v prvním měsíci po vydání se v USA prodalo necelé 4 miliony kopií.

28. Mariah Carey – Music Box (1993) 28 m

Pro své třetí studiové album využila Mariah Carey producenta Kennetha „Babyface“ Edmondse, Roberta Clivillése, Davida Colea (také známého jako C + C Music Factory) a Daryla Simmonse. Singly „Dreamlover“, „Hero“ a „Without You“ se staly celosvětově hity, přičemž druhý singl se stal nejúspěšnějším mezinárodním singlem v kariéře Mariah Carey. Music Box zůstává nejprodávanějším albem s 28 miliony prodaných kopií po celém světě.

27. Bon Jovi – Slippery When Wet (1986) 28 m

Album setrvalo osm týdnů v čele amerického albového žebříčku. Album obsahuje skladby, které jsou považovány za nejznámější hity Bon Jovi, včetně „You Give Love a Bad Name“, „Livin‘ on a Prayer “a„ Wanted Dead or Alive “. Slippery When Wet změnil kapelu z New Jersey na globální superhvězdy.

26. Elton John – Goodbye Yellow Brick Road (1973) 30 m

Album Elton John – Goodbye Yellow Brick Road je považováno za Johnovo nejlepší a nejoblíbenější album. Mezi 17 skladbami obsahuje toto album hity „Candle in the Wind“, „Bennie and the Jets“, „Saturday Night’s Alright for Fighting“.

25. Guns N ‘Roses – Appetite for Destruction (1987) 30 m

Album vydané v roce 1987, se stalo obrovským komerčním úspěchem následují rok, kdy Guns N ‘Roses jeli obrovské turné. Z alba vyšly singly „Welcome to the Jungle“, „Paradise City“ a „Sweet Child o ‚Mine“. Album se stalo nejprodávanějším debutovým albem všech dob, stejně jako jedenácté nejprodávanější album všech dob ve Spojených státech.

24. Santana – Supernatural (1999) 30 m

První album číslo jedna od alba vydání alba Santan III v roce 1971. Pro své osmnácté studiové album Carlos Santana využil spolupráce s různými hostujícími umělci, včetně Erica Claptona, Rob Thomase, Eagle-Eye Cherry, Lauryn Hill, Dave Matthews a Cee-Lo Green. Album dosáhlo první pozice v jedenácti zemích, včetně USA, po dobu 12 po sobě následujících týdnů. Prodeje byly podpořeny vydáním singlu „Smooth“ se zpěvákem Roba Thomase ze skupiny Matchbox Twenty. Stal celosvětovým hitem číslo jedna a na 12 týdnů setrval v žebříčku Billboard.

23. Pink Floyd – The Wall (1979) 30 m

Jedenácté studiové album Pink Floyd bylo rockovou operou. Album bylo komerčním úspěchem a po dobu 15 týdnů se udrželo v USA na prvním místě. The Wall zpočátku bylo přijato protichůdně. Recenze, že je album přehnané a domýšlivé. Přesto je album považováno za jedeno z největších alb všech dob.

22. Nirvana – Nevermind (1991) 30 m

Navzdory nízkým komerčním očekáváním se album stalo úspěchem, hlavně díky popularitě singlu „Smells Like Teen Spirit“. V lednu 1992 Nirvana sestřelila z prvního místa Michaela Jacksona a jeho album Dangerous v americkém žebříčku. Nevermind nejen popularizovalo grunge hnutí, ale také přineslo alternativní rock jako celek do hlavního proudu.

21. Dire Straits – Brothers in Arms (1985) 30 m

Dire Straits – Brothers in Arms bylo první album, kterí získalo 10x platinu ve Velké Británii, a je osmým nejprodávanějším albem v britské historii hitparád. Album získalo v roce 1986 cenu Grammy za nejlepší album. Všech pět singlů z alba mělo úspěch „So Far Away“, „Money for Nothing“, „Brothers in Arms“, „Walk of Life“ a „Your Latest Trick“. V Nizozemí drželo album rekord v nejdelší době v žebříčku alb s 269 týdny (ne po sobě jdoucích).

20. Bruce Springsteen – Born In The U.S.A. (1984) 30m

Sedmé studiové album amerického rockového písničkáře a skladatele Bruce Springsteena vyprodukovalo sedm top 10 hitových singlů a bylo podpořeno celosvětovým koncertním turné Springsteen. Titulní skladba byla hodně nepochopena a považována za protiamerickou. Text ve skutečnosti vyprávějí příběh neloajálního vietnamského veterána. Nakonec se Springsteen stal ve studiu stejně mocným, jako byl vždy na jevišti.

19. The Beatles – Abbey Road (1969) 31 m

Postupem času je jedenácté a poslední studiové album alba The Beatles považováno za jedno z nejlepších Beatles a mnoho kritiků jej zařadilo jako jedno z největších alb všech dob. Abbey Road se prodalo více než 31 milionů kopií po celém světě. Titulní obrázek Beatles na křižovatce Abbey Road se stal jedním z nejznámějších a napodobených v historii nahrávání a je oblíbeným cílem fanoušků Beatles.

18. Metallica – Metallica (1991) 31 m

Jejich páté  bezejmenné album (Black Album) znamenalo změnu zvuku kapely z thrash metalového stylu předchozích čtyř alb na pomalejší a těžší zakořeněné v heavy metalu. V září 2018 album Metallica strávilo 500 týdnů v žebříčku Billboard, což z něj učinilo jedno ze čtyř nejdelších alb všech dob a nejprodávanější metalové album všech dob.

17. Celine Dion – Let’s Talk About Love (1997) 31 mil

Let’s Talk About Love zahrnuje největší hit Celine Dion „My Heart Will Go On“. Napsali je James Horner a Will Jennings a slouží jako milostné téma pro filmový trhák Titanic od Jamese Camerona. Album se stalo jedním z nejprodávanějších alb v historii.

16. Adele – 21 (2010) 31 mil

Toto album bylo pojmenováno po věku Adele, během své produkce, jedná se o druhé album a je nejprodávanějším albem posledního desetiletí. Album se udrželo 35 týdnů na vrcholu irského žebříčku alb, nejdelší setrvání  v historii žebříčku.

15. Michael Jackson – Dangerous (1991) 32m

Osmé studiové album Michaela Jacksona ovládlo celosvětové žebříčky a dosáhlo jedničky ve více než 10 zemích, k čemuž mu pomohl i jeho celosvětový hit číslo jedna „Black or White“. Album bylo nahráváno více než dva roky v sedmi různých nahrávacích studiích. Prodej alba nyní dosahuje více než 32 milionů kopií.

14. Linkin Park – Hybrid Theory (2000) 32 mil

Debutové studiové album americké rockové skupiny Linkin Park se v USA prodalo přes 11 milionů kopií. S 32 miliony prodaných kopií je nejprodávanějším debutovým albem od Guns N ‘Roses‘ Appetite for Destruction (1987) a nejprodávanějším rockovým albem 21. století.

13. The Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967) 32 m

Sgt. Pepper se stal prvním rockovým LP, které získalo cenu Grammy za album roku, a byl kritiky chválen za své inovace v produkci, psaní písní a grafickém designu. Texty byly zcela vytištěny na zadní obálku. Langdon Winner v Rolling Stone uvedl: „Nejbližší západní civilizace se sjednotila od vídeňského kongresu v roce 1815, kdy se konal týden Sgt. Bylo vydáno album Pepper. V každém městě v Evropě a Americe ho hrály rozhlasové stanice a všichni poslouchali. “

12. Celine Dion – Falling into You (1997) 32 mil

Falling into You zůstává jedním z nejprodávanějších alb všech dob s prodejem přes třicet dva milionů kopií a získal řadu ocenění po celém světě, včetně ceny Grammy za album roku a nejlepší popové album na 39. výročním ceremoniálu.

11. Alanis Morisette – Jagged Little Pill (1995) 33 m

Album Alanis Morisette – Jagged Little Pill bylo nominovano na devět cen Grammy, vyhrálo jich pět, včetně alba roku. Celosvětový prodej je více než 33 milionů kopií.

10. Eminem – The Marshall Mathers LP (2000) 35 m

Album debutovalo na první příčce na americkém Billboard 200, a prodalo se ho v USA jen za první týden 1,78 milionu kopií, což z něj v té době učinilo nejrychleji prodávané studiové album v USA. Album bylo obklopeno významnou polemikou po jeho vydání s kritikou soustředěnou kolem textů, které byly považovány za násilné, homofobní a misogynistické. Marshall Mathers LP se po celém světě prodalo přes 35 milionů kopií, což z něj dělá nejprodávanější album 21. století.

9. Michael Jackson – Bad (1987) 35 m

V návaznosti na Thriller dosáhl číslo jedna ve 25 zemích, prodalo se v prvním týdnu v USA nejméně dva miliony kopií a zůstal v první pětce v žebříčku alb Billboard 200 po dobu 38 týdnů, čímž vytvořil rekord pro nejdelší běh v prvních pět u alba od mužského sólového umělce. Do roku 1991 bylo Bad druhým nejprodávanějším albem všech dob v té době, hned za Thrillerem, kterého se po celém světě prodalo 25 milionů kopií.

8. Led Zeppelin – Led Zeppelin IV (1971) 37 m

Nejprodávanější album Led Zeppelin v USA se nikdy nedostalo na první příčku hitparád a vyšplhalo pouze na druhé místo. Kapela se rozhodla, že jejich čtvrté album bude oficiálně bez názvu, a místo toho budou zastoupeny čtyřmi symboly zvolenými každým členem kapely, aniž by uváděly jméno nebo jakékoli další podrobnosti na obálce. Na albu Led Zeppelin IV se objevuje nejen hard rock, ale středověký folk, elektrifikované blues a majestátní epické „Stairway to Heaven“. Alba se prodalo po celém světě více než 37 milionů kopií.

7. Shania Twain – Come On Over (1997) 40 m

Třetí studiové album kanadské country zpěvačky Shanie Twain se stalo nejprodávanějším albem country hudby. Dále se stalo nejprodávanějším studiovým albem pro ženský počin. Album zůstalo v top 10 v USA po dobu 54 týdnů a vytvořilo rekord pro nejdelší pobyt v Top 20 Billboard 200 za 112 týdnů.

6. Fleetwood Mac – Rumours (1977) 40 m

Transatlantická poprocková kapela Fleetwood Mac 11. studiové album získalo cenu Grammy za album roku v roce 1978. Prodalo se ho přes 40 milionů kopií po celém světě, za pomoci hitů „Go Your Own Way“, „Dreams“, „Don „Stop“ a „You Make Loving Fun“. Album strávilo 31 po sobě jdoucích týdnů na prvním místě v amerických hitparádách. V květnu 2016 strávilo Rumours 630 týdnů v britském žebříčku 75 nejlepších alb a je 11. nejprodávanějším albem v historii Velké Británie.

5. Eagles – Hotel California (1976) 42 m

První album s kytaristou Joe Walshem obsadilo první místo v hitparádách, a kapele vyhrálo dvě ceny Grammy za titulní skladbu Eagles. Z alba byly vydány tři singly, z nichž každý dosáhl vrcholu Billboard Hot 100: „New Kid in Town“ (číslo jedna), „Hotel California“ (číslo jedna) a „Life in the Fast Lane“ (číslo 11).

4. Meat Loaf – Bat Out of Hell (1977) 43 m

Meat Loaf – Bat Out of Hell, který byly hluboce ovlivněn albem Born To Run od Bruce Springsteena, spojil nejlepší prvky městské rockové opery a muzikantství progresivního rocku. V USA se album  Bat Out of Hell stále prodává přibližně 200 000 kopií ročně a celosvětově se jich odhadem prodalo 43 milionů, z toho pouze 14 milionů v USA. Na britských žebříčcích zůstal 485 týdnů. Tento úspěch překonal pouze 522 týdnů Fleetwood Mac’s Rumours a je nejprodávanějším albem všech dob v Austrálii.

3. Pink Floyd – The Dark Side of the Moon (1973) 45 m

Ještě před vydáním ani od jeho vydání neexistovalo žádné jiné podobné koncepční album, jeho témata zkoumající konflikty, chamtivost, čas, smrt a duševní nemoci, které byly částečně inspirovány zhoršujícím se zdravím zakládajícího člena Syda Barretta. The Dark Side of the Moon dosáhl jedničky v americkém Billboard žebříčku a setrvalo v něm celkem více než 900 týdnů. S odhadovaný prodeje je více než 45 milionů kopií. Část zisků z alba byla investována do filmu Monty Python a svatý grál.

2. AC / DC – Back In Black (1980) 50 m

Poté, co se zpěvák Bon Scott zemřel na akutní otravu alkoholem, byl nahrazen zpěvákem Brianem Johnsonem. Album AC/DC – Back in Black produkoval rockový super producent Robert John „Mutt“ Lange. Celosvětově se ho prodalo odhadem 50 milionů kopií.

1. Michael Jackson – Thriller (1982) 66 m

Od roku 1982 se v USA prodalo 33 milionů kusů a Jacksonovo šesté studiové album získalo v roce 1984 rekordních osm cen Grammy, včetně alba roku. Z alba vyšlo sedm singlů – „The Girl Is Mine“, „Billie Jean“, „Beat It“, „Wanna Be Startin‘ Somethin ‚“,„ Human Nature “,„ P.Y.T. (Pretty Young Thing) “a„ Thriller “- všechny se dostaly do top 10 v žebříčku US 100 Hot Billboard. Odhaduje se, že se z Thrilleru celosvětově prodalo 66 milionů kopií.

Přejít nahoru