Rubriky
RIP

Zemřel Chick Corea jazzový klavírista a skladatel

Legendární jazzový pianista a skladatel Chick Corea zemřel,  9. února 2021, ve věku 79 let. Podlehl vzácné formě rakoviny. Chick Corea byl jednou z největších ikon současného jazzu, jeho hudba se vyznačovala španělským temperamentem. Patřil mezi ranné hráče  jazz-rockové fúze a další ho považují za osobnost pronikající až do současné vážné hudby.

Ranná fáze

Corea se prosadil na začátku 60. let minulého století, spolupracoval se Stanem Getzem, Herbiem Mannem a dalšími hudebníky a podílel se na rozšíření elektrické jazzové vlny, kombinoval jazzové a rockové postupy dohromady. Přidal se ke skupině Milese Davise, kde sehrál klíčovou roli tím, že proslulému trumpetistovi pomohl s přechodem k modernějšímu zvuku. Spolupráce s Milesem Davisem vrcholila albem Bitches Brew. Po odchodu od Davise založil vlastní jazz fusion skupinu Return to Forever.

https://www.youtube.com/watch?v=ppUpj90YAFU

Spolupráce s hudebním vydavatelstvím ECM

Současné navázal spolupráci s vznikajícím hudebním vydavatelstvím ECM. V roce 1972 tak u ECM vyšla slavná nahrávka Crystal Silence s vibrafonistou Garym Burtonem. O pár let později, v roce 1976, Corea definoval svůj originální Španělskem ovlivněný hudební styl prostřednictvím alba My Spanish Heart. Ještě na konci 70. let  s pianistou Herbiem Hancockem, kteří vedle jazzu sahali třeba ke kompozicím Bély Bartóka. Hudební dua byla jedním z Coreových oblíbených způsobů hudebního setkávání s muzikanty.

 

Aktuální nabídku gramofonových desek Chicka Corey naleznete zde

Vrcholná léta plná využitých možností

Do atmosféry 80. i 90. let promluvil vrcholným způsobem, nezapomenutelně a originálně svojí fusion-formací The Chick Corea Elektric Band a její redukovanou protiváhou s názvem Akoustic Band, čímž dokonale vytěžil dosavadní zkušenosti. Z pozdějších projektů lze zmínit Chick Corea New Trio, jímž na konci 90. let přivedl na scénu basistu Avishaie Cohena.

Během svého života se Corea pustil do spousty projektů s různými interprety. Během svého plodného života nahrál spousty alb, která v 70. a 80. letech vycházely, jak jinak, na gramofonových deskách formátu LP a SP.

Sám o sobě řekl

„Sledoval jsem, že hudba v lidech stimuluje to, co je přirozené v každém z nás. V každém člověku je přirozený smysl. Nemusíte být vůbec profesionál – stačí být živou bytostí a být otevřený hře představivosti.”

 

Chick Corea v České republice

Chick Corea několikrát koncertoval v České republice, v květnu 2018 v Brně zakončil jarní koncertní blok brněnského JazzFestu, v červenci 2018 vystoupil na festivalu Prague Proms v pražském Obecním domě, kde jej doprovázel Český národní symfonický orchestr (ČNSO).

Chick Corea (JazzFestBrno 2017) |foto:Martin Zeman,Martin Zeman
Chick Corea (JazzFest Brno 2017)

 

Tvorba Chicka Corey se v průběhu doby vyvíjela a nabývala různých podob – posluchačsky přístupnějších i náročnějších, nadčasových i odrážejících atmosféru doby. Málokdo má tak charakteristický hudební rukopis a lze ho snadně rozpoznat jako právě jeho.