Rubriky
Recenze

Trampské písně 1920 – 1960, Supraphon

Náhodou se ke mě dostala tato dvou desková kompilace firmy Supraphon vydaná roku 1968, jsem velice rád, že mohu psát tuto recenzi, neb jako čundrák, který se toulá s kytarou po lesích, si rád některé písničky z této antologie zahraji.

Rubriky
Doporučuji ! Recenze

PRAGUE RHYTHM KINGS – 1922 – 1925

Debutová nahrávka pražské skupiny mladých umělců z Prahy, hrající ranný jazz 20. let minulého století. Rozverná hudba plná hudebních fines. Jako mávnutím kouzelného proutku se přenesete do minulého století, kdy byly položeny základy tohoto žánru.

Skupina Prague Rhythm Kings hraje v 7 členném složení, kdy nástrojové obsazení je typické pro tento žánr a hlavně je plně využit během celé nahrávky. Tímto mám na mysli aranžérské finesy, kdy hlavní nástroj hraje melodii a zbytek nástrojů se kroutí kolem jako hadi, prolínání se a doplňují. Je slyšet že hráči mají něco naposloucháno a hlavně nahráno a vědí co a kde zahrát, není se čemu divit, neb každý z nich hraje v dalších hudebních uskupeních podobného ražení. Doporučuji zapátrat a napsat do komentáře 🙂

Na CD naleznete celkem 13 převzatých písní od různých autorů z období 1922 – 1925, kde zpívaných je celkem 7, zbytek tvoří instrumentálky. Pro audiofily stojí za zmínky, že CD bylo nahráno na 2 mikrofony, z důvodu zachycení autenticity.

Ihned na první poslech jsem byl mile překvapen krásným hlasem a dobrou angličtinou zpěvačky Radky Říhové, barva jejího hlasu se přesně hodí do tohoto žánru.

CD vyšlo v digipackové verzi s velice pěkným decentním designem, kdy na vás z obalu kouká paní, která se vede za ruku s černým pánem, což v té době, kdy v USA vládla tvrdá segregace, asi nebylo možné.

Výsledný verdikt 4,5 hvězdičky z 5.

Veronika Šerá –saxofony, klarinet
Jan Veverka – trubka, kornet, zpěv
Miroslav Nejdl – trombon
Kristýna Kanická – baryton saxofon
Václav Janů – kytara, banjo
Dalimil Smrž – klavír
Radka Říhová – zpěv, kazoo, choo choo

CD si můžete koupit na stránkách kapely www.rhythmkings.cz

Odkaz na Facebook kapely zde


Prague Rhythm Kings – You Tell Her, I Stutter
Prague Rhythm Kings – Can’t Help Lovin‘ Dat Man