Rubriky
Zajímavosti

Je poslech gramofonové desky nejkvalitnější? – 1 díl

Často se setkávám s tvrzením, že nejkvalitnější poslech je z gramofonové desky. Když se dotyčného zeptám, jak se ten nejkvalitnější zvuk projevuje, dostávám odpovědi typu “zvuk je plný, harmonický, kulatý či dokonce medový či teplý. Zvuk vinylové desky oproti CD není tak ukřičený a nezní jako když se sype sklo “. Do jisté míry lze s výroky souhlasit, ale to jen za předpokladu, že byly splněny určité podmínky během celého nahrávacího procesu, tedy od prvního úhozu na kytaru až po přiložení gramofonové přenosky na desku.

Určitě vás napadne otázka, proč by měla být kvalita zvuku lepší na vinylové desce než na CD? Kvalitu zvuku kterou vnímáme je ovlivněna spousty parametry. Zde mám jednoduchý logický řetězec.

Gramofonové desky bazar – Modrovous.cz


záznamové medium  – > reprodukce – > akustika – > zdravotní stav posluchače


Tento řetězec bude tak pevný, jak bude nejslabší jeho článek. Často se opomíjí některá jeho část. Zde máme několik typových scénářů.

Někdo vlastní zvukovou aparaturu za sto tisíc, ale poslouchá ji v panelovém bytě, kde od souseda vrčí vrtačka.

Člověk má první press vinylu z Japonska, vlastní zvukovou aparaturu za desetitisíce, má akusticky vyladěnou poslechovou místnost, ale trpí bolestmi hlavy nebo chronickým tinnitem.

Někdo vlastní limitovanou edici vydání LP desky Mettalica – Kill ´Em All a přehrává ji na gramofonu za pár korun.

Z uvedených příkladů vyplývá následující, aby byla kvalita poslechu co nejvyšší musí být jednotlivá části řetězce též nejvyšší, nebo kvalitativně vyvážené.  Tímto se dostáváme obloukem k prvnímu článku řetězce – kvalitě zvukového média.

Poslech gramofonové desky
Je poslech gramofonové desky nejkvalitnější?

Kvalita záznamového média – LP desky

Kvalita zvuku, reprodukovaného ze záznamového média, je dána množstvím „dat“, které médium obsahuje. U vinylové desky je zvuk zaznamenán formou analogového signálu do drážek desky. U CD se zaznamenává, z důvodu množství dat, které se na CD vejde, pouze část dat, které by byly uloženy na gramofonové desce. O digitálních formátech typu mp3, wma, atd. se zde nebavíme, poněvadž ty obsahují pouze zlomek „dat“ oproti LP desce. Teoreticky je reprodukce z vinylové desky kvalitnější, než z CD a to z důvodu, množství dat (signálu), které LP deska obsahuje.

Co je to je analogový a digitální signál, jak se zvuk převádí na signál, upraví a ve finále zaznamená na vinylovou desku se dočteme v následujících dílech. Přeji příjemné čtení, v případě zájmu můžete článek komentovat.

Poslechu vinylových LP desek Zdar.

Následující díl je zde.