Hodnocení stavu gramodesek

Při nákupu a prodeji gramofonových desek je naprosto nezbytné dobře porozumět hodnocení jejich stavu. Bohužel to není exaktní věda, ale prvek subjektivity každého člověka.

Existuje poměrně univerzální a zaběhlý systém hodnocení pomocí jednoduchých pravidel, když si ho osvojíte, budete v hodnocení LP desek zběhlý jako profesionál.

„New“ nebo „Mint“

Nová gramofonová deska v perfektním stavu, nenese žádné známky  poškození. Protože ne všechny nové desky jsou zataveny v igelitovém obalu, můžete setkat i s dodatečným  označením „Sealed“ nebo „Mint Sealed“ což znamená zatavená – nerozbalená.

NM – „Near Mint“

Použítá gramofonová deska, ale v perfektním stavu. Většina prodejců nedává u použitých desek větší hodnocení než toto. Bez viditelných známek poškození, škrábanců nebo jiných defektů způsobujících chyby v reprodukci. Několik jemných vlásečnicových škrábanců na povrchu je v toleranci. Povrch desky je zpravidla lesklý a čistý.

VG+ – „Very Good Plus“

Použítá gramofonová deska, vykazující známky lehkého opotřebení,  vlásečnicovitých nebo   škrábanců a oděrek případně skrvn, které však nemají zásadní vliv na reprodukci.

VG – „Very Good“

Použitá gramofonová deska, vykazující známky většího opotřebení, výraznějších škrábanců a oděrek případně skvrn, které mohou mít vliv na reprodukci a šum případně lehké praskání v záznamu, ale nepřeskakuje.

G – „Good“

Použitá gramofonová deska, vykazující známky velkého opotřebení, škrábanců, skrvn a oděrek patrné i na omak, které mají vliv na reprodukci, šum a praskání v záznamu. I když se většinou uvádí že nepřeskakuje, u citlivých přenosek s nižším přítlakem je to u škrábanců patrných na omak prstem dosti pravděpodobné. U tohoto hodnocení můžete nalézt i varianty „G+“ a „G-“.

P – „Poor“

Použitá gramofonová deska, ve špatném stavu se známkami velkého opotřebení, poškození a výraznými škrábanci případně i s deformací disku. Kvalita záznamu je velmi nízká. Prakticky kromě vysoce ceněných sběratelských rarit, které chcete mít jen kvůlu kompletní sbírce nebo katalogovém číslu nemá cenu tyto desky kupovat ani prodávat.

Přejít nahoru