Rubriky
Historie gramofonové desky

Rozměry gramofonových desek

V tomto článku si popíšeme vývoj rozměrů gramofonový desek. Velikost desky, respektive délka záznamu je dána kombinací rychlosti otáček a plochou, do které je vyryta drážka se zvukovým záznamem. V průběhu první poloviny 20. století se vyvíjeli různé formáty s rychlostí otáčení.

Rubriky
Historie gramofonové desky Zajímavosti

První Jukebox se objevil v USA

Jukebox je zařízení na přehrávání hudby, svého času se bez nich neobešel žádný hudební bar nebo diskotéka. Pro generace byl symbolem i příjemným společníkem, protože se totiž za každou vhozenou minci odvděčil oblíbenou písničkou. Kde se tento přehrávač vinylových desek vzal?

Rubriky
Historie gramofonové desky

Gramofonová deska, kde se vzala?

Gramofonová deska, vinyl, LP íčko všichni ji dobře známe a velká část z nás ji má doma. Někdo vlastní i obrovskou sbírku, kde se objevují první „pressy“ – původní vydání, leckdy i čtyřicet let staré. Většinou je černá, kulatá a s různými průměry. Je to téměř 132 roků existence gramofonové desky, co se otáčí po směru hodinových ručiček.

Rubriky
Historie gramofonové desky Vývoj záznamových zařízení

Gramofon versus fonograf

Na začátku 90. let 19. století se rozhořel souboj dvou soupeřících zvukových technologií, který lze s nadsázkou nazvat „Válka zvukových médií“. Co je lepší gramofonová deska nebo v fonografový váleček ? Edisonovy vylepšené hrací válečky měly na své straně zvučné jméno slavného vynálezce a o něco lepší zvukovou kvalitu. Rychlost a směr pohybu jehly v drážce byly rovnoměrnější. Berlinerovy gramofonové desky bylo možné velmi snadno a levně vyrábět v libovolném množství a díky jejich tvaru je bylo i o mnoho snazší skladovat.