Gramofonové desky – novinky březen 2021

Steve Lukather – I Found The Sun Again

žánr: rock

Steve Lukather - I found the sun again
Steve Lukather – I found the sun again

Steve Lukather – I Found The Sun Again. Když už jsme se výše zmínili o tom, že Joseph Williams z Toto vydává sólový počin, musíme se zmínit i o druhém spolubojovníkovi ze stejné kapely. Kytarista Steve Lukather zvaný Luke se prezentuje albem „I Found The Sun Again“. To produkoval a mixoval Ken Freeman. Vedle samotného kytaristy zde hrají jeho přátele, kteří s ním už fungují celá desetiletí – bubeník Greg Bissonette, klávesista Jeff Babko a basisté Jorgen Carlsson a John Pierce. Celoživotní přítel a spoluhráč z Toto David Paich ho doprovází na klavír a varhany, zatímco Joseph Williams zpívá v několika skladbách a ujal se i psaní smyčcových a dechových partů. Ukázky si lze poslechnout na YouTube. A zopakujme ještě, že lze zakoupit i speciální LP balíček s novými kolekcemi obou zmíněných protagonistů.

Alice Cooper – Detroit Stories

žánr: rock

Alice Cooper – Detroit Stories LP
Alice Cooper – Detroit Stories LP

Alice CooperDetroit Stories. Rockový mohykán Alice Cooper má na svém kontě už dvacet studiovek. Nyní k nim přibývá novinka „Detroit Stories“, na které – jak název napovídá – vzdává hold detroitské hudební scéně. Cooper na ní spolupracoval se svým dlouholetým producentem a kolegou Bobem Ezrinem. Na nahrávce se podílela navíc řada muzikantů v čele s Waynem Kramerem z MC5, Markem Farnerem z Grand Funk Railroad a Johnnym „Bee“ Badanjekem, známým z Mitch Ryder & The Detroit Wheels.

Moonspell – Hermitage

žánr: gothic metal

Moonspell - Hermitage
Moonspell – Hermitage

Portugalská metalová formace Moonspell v čele s charismatickým zpěvákem Fernandem Ribeirem vydává novinkové album „Hermitage„. Fanoušky čeká poctivá nálož gothic metalové hudby, přičemž novým skladbám dominuje kousek „The Greater Good“. Sami muzikanti o svém novém díle hovoří jako o překvapivé, nejepičtější a nejhlubší nahrávce, jakou se jim povedlo stvořit.

Anneke Van Giersbergen – The Darkest Skies Are The Brightest

žánr: folk rock

van Giersbergen
van Giersbergen

Anneke Van Giersbergen, někdejší frontwoman The Gathering, Vuur a dalších hudebních projektů, vydává své třiadvacáté album. Na „The Darkest Skies Are The Brightest“ však opustila vody protkané těžkým kovem a zvolila intimně laděné písně, ve kterých se vyzpívává ze své současné životní krize. Původně je natáčela jen s akustickou kytarou a se svým éterickým hlasem, ale materiál byl natolik silný, že k nim přibyly další košaté aranže. Oceňovaná nizozemská umělkyně lyricky i hudebně odhaluje svou duši v nejintimnější desce své kariéry.

Joseph Williams – Denizen Tenant

žánr: rock

Joseph Williams - Denizen tenant
Joseph Williams – Denizen tenant

Nestává se často, aby dva umělci z jedné kapely vydali současně svá sólová alba. V tomto případě jde o zpěváka Josepha Williamse a kytaristu Stevea Lukathera z kapely Toto. První jmenovaný vydává novinku s trochu podivným názvem „Denizen Tenant“. Mezi dvanáctkou songů je i cover The Beatles „If I Fell“, který Williams popisuje jako skladbu, která ho naučila síle harmonií a hlasových aranžmá. V písni „Don’t Give Up“ Petera Gabriela se coby doprovodná vokalistka představí jeho dcera Hannah. A hrají zde i zmíněný Lukather a další kytarista Michael Landau.

Helstar – Clad In Black

žánr: rock

Helstar - Clad in black
Helstar – Clad in black

Američtí metaloví veteráni Helstar se tento týden přidávají k plejádě rockových kapel vydávající novinková alba. Nahrávka „Clad In Black“ obsahuje rovnou dvě CD: na prvním z nich je již vydaný singl „Black Wings Of Solitude“, se kterým se formace pochlubila už na podzim loňského roku, obohacený i o další skladby.

Architects – For Those That Wish To Exist

žánr: moderní rock

Architects - For those that wish to exist
Architects – For those that wish to exist

Devátou studiovou desku připravili muzikanti z britské metalcorové bandy Architects. Produkci vymazlené nahrávky, která čítá patnáct kousků, dostali na starost bubeník Dan Searle a kytarista Josh Middleton. V nových skladbách uslyšíte také řadu hostů: v „Impermanence“ Winstona McCalla z Parkway Drive, v „Little Wonder“ zase Mikea Kerra z Royal Blood a v „Goliath“ Simona Neila z Biffy Clyro.

Melvins – Working With God

žánr: sludge metal / grunge / noise

Melvins - Working with god
Melvins – Working with god

S původní sestavou z roku 1983 se vytasili američtí divočáci Melvins. Kytarista a zpěvák Buzz Osborne, basák Dale Crover a bubeník Mike Dillard společně oprášili vše, co je kdysi spojovalo, a výsledkem je jejich dvacáté čtvrté album „Working With God“. Ustoupili na něm od svých noise rockových experimentů a zabrousily do stylu sludge metalu s patřičnými prvky svébytného humoru. Stačí si pustit úvodní cover od Beach Boys „I Fucked Around“ a budete mít jasno. O tom, jak Melvinové pracují s Bohem, si můžete udělat představu na jejich YouTube profilu.

NOFX – Single Album

žánr: punk rock

NOFX - Single album
NOFX – Single album

„Single Album“ je čtrnáctá studiovka americké punk-rockové kapely NOFX a první počin po téměř pěti letech od „First Ditch Effort“ (2016), což představuje nejdelší propast mezi dvěma alby. Muzikanti pauzu však hojně vyplňovali vydáváním nových singlů. Desetipoložková novinka měla původně vyjít jako dvojalbum, ale pandemie koronaviru přiměla skupinu vydat pouze jeden disk. Proto ten název.

Epica – Omega

žánr: rock

Epica - Omega
Epica – Omega

S osmou studiovou deskou přichází holandská symfonická metalová skupina Epica, a jak mívá ve zvyku, o velkoleposti díla není pochyb. Pod stylizovaným názvem na vás čeká dvanáct písní, přičemž dvě z nich jsou jsou rozděleny na další menší celky. Celkově vás kolekce bude bavit sedmdesát minut a kromě líbezného hlasu Simone Simons uslyšíte i další dvě hostující hvězdy – Vicky Psarakis (The Agonist) a Zaher Zorgati z Myrath.

Kreator – Under The Guillotine: The Noise Records Anthology

žánr: thrash metal

Kreator - Under the guillotine
Kreator – Under the guillotine

Dalšími metalovými veterány, kteří se tento týden hlásí o slovo, jsou thrasheři Kreator. V jejich případě jde ale spíše o vzpomínkovou kolekci než o novou studiovou desku: „Under The Guillotine: The Noise Records Anthology“ totiž mapuje nahrávky kapely vydané u Noise Records. Konkrétně jde o prvních šest studiovek, díky kterým si formace získala výhradní postavení na hudební scéně.

Serj Tankian – Elasticity

žánr:  rock / heavy / experiment metal

Serj Tankian - Elasticity
Serj Tankian – Elasticity

Zpěvák Serj Tankian překračuje hranici mezi alt-metalem domovské kapely SYSTEM OF A DOWN a něčím trochu měkčím. Spěchající multi-kytarový puls, jasné vokály, do noty padnoucí refrény. Nestydí se za své politické a environmentální názory ve svých textech, jako básník, nebo jako aktivista (spolu s kytaristou RAGE AGAINST THE MACHINE Tomem Morello spoluzaložili neziskový politický aktivismus). Jeho sólovky částečně trpí unavenou známostí, zároveň vyzařují východní, v jeho případě arménský temperament.

ROB ZOMBIE – The Lunar Injection Kool Aid Eclipse Conspiracy

žánr: dark metal

Rob Zombie - The lunar injection kool aid eclipse conspiracy
Rob Zombie – The lunar injection kool aid eclipse conspiracy

Někdejší frontman WHITE ZOMBIE a režisér hororů vydá 12. března po pětileté odmlce své sedmé sólové album. To bude obsahovat rovnou sedmnáct skladeb a podle slov Zombieho, půjde o jeho nejlepší album vůbec. Tak uvidíme. Pilotní singl „The Triumph Of King Freak (A Crypt Of Preservation And Superstition)“, vypuštěný na podzim, už leccos naznačil. Metal, elektronika, nářez.

EYEHATEGOD – A History Of Nomadic Behavior

žánr: sludge

Eyehategod - A history of nomadic behavior
Eyehategod – A history of nomadic behavior

Sludge/hardcore legendy EYEHATEGOD z New Orleans chystají na 12. březen po sedmileté pauze vydání nového alba, které bude obsahovat dvanáct skladeb. Moje nejoblíbenější (30 let staré) album „In The Name Of Suffering“ asi nepřekonají, ale i tak to bude čisté bahno a zmar!

ENFORCED – „Kill Grid“

žánr: thrash metal

Enforced - Kill grid
Enforced – Kill grid

ENFORCED z Virginie míchají různé kytarově tvrdé žánry od thrash/punku po death metal/hardcore. 12. března jim vyjde devítiskladbová novinka, která naváže na dva roky starý debut. Čekám slušně energický nářez plný rychlých kytar.

TOMAHAWK – Tonic Immobility

žánr: alternative metal

Tomahawk - Tonic Immobility
Tomahawk – Tonic Immobility

Nezničitelný Mike Patton je zase tady! Na 26. března chystá po osmi letech oživení další z jeho (super)kapel. TOMAHAWK, který tvoří Duane Denison (THE JESUS LIZARD, UNSEMBLE), Trevor Dunn (MR. BUNGLE, FANTÔMAS), Mike Patton (FAITH NO MORE, MR. BUNGLE atd.) a John Stanier (HELMET, BATTLES), se přihlásí o slovo s rovným tuctem skladeb.

MEMORIAM – To The End

žánr: death metal

Memoriam - To the end
Memoriam – To the end

Britští deatheři MEMORIAM, v jejichž řadách působí zpěvák Karl Willets (BOLT THROWER), basák Frank Healy (BENEDICTION, CEREBRAL FIX), kytarista Scott Fairfax (CEREBRAL FIX) a bubeník Spike T Smith (SACRILEGE, CONFLICT, KILLING JOKE, THE DAMNED), vydají 26. března své čtvrté album. Produkce devíti skladeb se ujal slovutný Russ Russell a obal má na svědomí Dan Seagrave (BENEDICTION, DISMEMBER, HYPOCRISY). Old school buldozer je nastartován.

MORK – Katedralen

žánr: black metal

Mork - Katedralen
Mork – Katedralen

Zatímco MARE COGNITUM se vyznačují zejména náladotvorností a atmosférou, MORK jsou ryzím black metalem do MORKu kostí. Ale obvykle dobře složeným a zahraným, energicky poutavým, což očekávám i od novinky „Katedralen“. Thomas Eriksen, jediný člen kapely, si na novinku k mikrofonu přizval i legendární hosty – Nocturna Culta z DARKTHRONE a Dolka z KAMPFAR. Tady není moc co dodávat, pokud máte chuť na porci standardního norského black metalu, dejte MORK šanci.

Přejít nahoru